Kékkői Zalán: Natural Our Artistic Inspirations (2024)

 yyyyyyyyyyyy_2.jpg

Kiadó:
Music Fashion

Honlapok:
www.zalanweb.hu
facebook.com/kekkoizalan74

A 2024-es év jóformán azzal a hírrel indult, hogy Kékkői Zalán (és Feró fia, Hunor Attila) kilépett a 'Ricséből - s azóta gyakorlatilag mindenki. Szerencsére nem ez lesz a hír, ami miatt Zalánra és a '24-es esztendőre emlékezni fogunk, mert a 2021-es instrumentális bemutatkozó (My World, My Dream) után végre kezünkbe vehetjük (december 6-tól fizikálisan is) a kicsit furcsa címmel megfejelt folytatást. Nos, ez az igazi hír, sőt örömhír, erről kellene szólnia a magyar, mi több, a nemzetközi rocksajtónak! Ezt minden túlzás nélkül mondom, nem rajongásból - noha nyilván szurkolok is Zalánnak.

Már az első album is bizonyította, hogy egyrészt nem sületlen szárnybontogatásról van szó, hanem egy saját jogán tiszteletet parancsoló muzsikus kiforrott, érett produktumáról, másrészt - ahogy Túrisas cimbora írta az első lemez kritikájában - "nincs olyan szegmense, ami nem állja ki az összevetést a világviszonylatban is (el)ismert megjelenésekkel." Tudjuk, erre a műfajra már többször rászámoltak a bírók, sőt már a mentőben is többször újra kellett éleszteni, most pedig lélegeztető gépre kapcsolva fekszik az intenzív osztályon - és e tekintetben a nagyobb külföldi piacok sem különbek -, de azért mégiscsak méltánytalan, hogy egy ilyen világszínvonalú megjelenésnek esélye sincs a határon túli ismertségre. Persze ez így nem állja meg a helyét, hiszen a fizikai hanghordozók, a promócióba hatalmas összegeket áldozó kiadók ideje ugyan már lejárt, de a szokásos digitális platformokon (Tidal, Spotify stb.) bárhonnan elérhető az anyag (az egyetlen föltétel az internetkapcsolat).

Szóval egyet kell értsek Túrisassal: a tény, hogy Zalán és a lemezei nem világhírűek, nem elsősorban a zeneipar válságából és magyar állampolgárságából levezethetőek, hanem abból a tényből, hogy az ilyesmi erősen rétegzene - valljuk be: mindig is az volt. Ma már az USÁ-ban se nagyon van esély arra, hogy ezzel a stílussal valaki befusson (úgy, mint egykor a nagy shredder generáció "kegyelmi" korszakában). Ráadásul az ilyen technikai fölkészültség, hangszeres tudás és érett sound ma már nem ritkaság, elég a sok tízezer szobagitáros youtube videóit nézegetni... Ami viszont ritka, az Zalán kivételes dallamérzéke, kifejezőkészsége, és azon képessége, hogy a szó legnemesebb értelmében dalokban és hangulatokban gondolkozzon.

A "NOAI" nem hosszú lemez, csak kevéssel nyúlik túl a 37 percen, de ez szerintem inkább erény, mint hátrány, hiszen a hosszúra nyújtott instru anyagok egy idő után el tudják lankasztani a hallgató érdeklődését. Szerencsére erről itt szó sincs, hiszen nemcsak ideális a lemez hossza, de a dalok is elég változatosak ahhoz, hogy fönntartsák a figyelmet. Zalán ügyesen keveri a "hangulatkártyákat", egyaránt mestere a líráknak (pl. Soul Save, Dream Land) és a vidám, lendületes tételeknek (pl. AAAAaaaa, Retrospection), de a végére még egy kis zenei mókázásra is futja (Hukkkk). Az is az átlagosnál színesebbé teszi az élményt, hogy Zalán nem "hangszersovén", magyarul a gitárzenét nem úgy értelmezi, mint manapság Yngwie: vagyis itt más hangszer is kaphat főszerepet (értsd: szólót), és nem a lejátszott hangok száma az egyetlen minősítő faktor.

Nagyjából ugyanazok a zenészek segítették Zalánt most is, mint 2021-ben, és ez kétségkívül hozzájárult a végeredmény kiemelkedő minőségéhez. A hangzás most is kifogástalan, arányos, lélegző és meleg tónusú. Túrisas szerint "egy önkifejező gitáros nem tudja nem megírni ezeket a dalokat, ha erre lehetősége van". Remélem, igaza van, és Zalán is töretlenül, sőt konokul kitart az önkifejezés e formája mellett (ha keres vele, ha nem), mert vagyunk azért páran, akik nagyon örülnek az ilyen megjelenéseknek. Én például annyira, hogy - csakúgy, mint elődje - ez is megy föl szépen az éves toplistára...

Tartuffe

Címkék: lemezkritika